Statped, Ål folkehøgskole og kurssenter for døve og Stiftelsen Signo samarbeider om å revidere språkplanen for "Se mitt språk" – et nasjonalt opplæringstilbud i norsk tegnspråk for familier med barn med hørselsnedsettelse.
For mange familier er "Se mitt språk" langt mer enn et kurs. Det er en møteplass, et fellesskap og en nøkkel til bedre kommunikasjon i hverdagen. Gjennom opplæringen får foresatte og søsken mulighet til å lære norsk tegnspråk over tid, samtidig som hele familien får oppleve et levende tegnspråkmiljø. Hos Signo deltar i dag rundt 70 familier i "Se mitt språk" gjennom Signo kompetansesenter.
"Se mitt språk" ble etablert som et nasjonalt kursprogram i 1996 og har siden vært en viktig bærebjelke i tegnspråkopplæringen for familier over hele landet. Kurset er omfattende og kan tilbys fra oppdagelsen av hørselsnedsettelse og inntil barnet går ut av ungdomsskolen. Antall uker varierer fra én til fire uker i året, og kurset består av i alt 40 moduler fordelt over barnets oppvekstløp. Hos Signo tilbys i tillegg to ekstra moduler.
Språkplanen ble sist revidert i 2011. Siden den gang har både samfunnet og fagfeltet utviklet seg betydelig. Ny forskning innen andrespråksinnlæring, modalitet, lingvistikk og didaktikk gir ny kunnskap om hvordan språk best læres og undervises. Samtidig har norsk tegnspråk fått styrket sin status gjennom språkloven.
Det europeiske rammeverket for språk (CEFR) vil ligge til grunn for den nye språkplanen og være veiledende for progresjon og læringsmål.
Prosjektet bygger også på tilbakemeldinger, og mål med revisjonsarbeidet er å utvikle og sikre en kursplan som fortsatt oppleves nyttig for både kursdeltakere og kursholdere. Familiene skal få bedre oversikt over egen læring, oppleve større sammenheng i læringsløpet og få økt motivasjon til egenarbeid mellom kursukene. Samtidig skal kursholdere få et tydeligere rammeverk for undervisningen, med læringsmål, undervisningsplaner og forslag til metoder og ressurser.
Revideringen skjer i tett samarbeid mellom de tre virksomhetene. Prosjektet skal ikke bare bidra til en oppdatert språkplan, men også styrke samarbeidet mellom fagmiljøene som underviser i "Se mitt språk".
Arbeidet vil pågå fram mot sommeren 2027, og underveis blir det mange faglige diskusjoner, workshops og fellessamlinger. Ny fysisk samling mellom samarbeidspartnerne fant sted 11. mai.
Her finner du mer informasjon om "Se mitt språk" ved Signo kompetansesenter.