Høyesterett har i en prinsipiell dom slått fast at offentlige oppdragsgivere kan reservere konkurranser om helse- og sosialtjenester for ideelle organisasjoner. Dommen gir en viktig avklaring og styrker handlingsrommet for ideelle aktører som stiftelsen Signo.
Saken gjaldt Oslo kommunes beslutning om å reservere en anbudskonkurranse om drift av sykehjemsplasser for ideelle organisasjoner. Etter at kommersielle aktører utfordret praksisen rettslig, har Høyesterett nå konkludert med at slik reservasjon kan være lovlig innenfor regelverket for offentlige anskaffelser, når vilkårene er oppfylt.
Stiftelsen Signo har fulgt saken tett gjennom sitt engasjement i Ideelt Nettverk, som har vært partshjelper for Oslo kommune under behandlingen i Høyesterett. Ideelt Nettverk representerer sentrale ideelle aktører innen helse- og sosialfeltet og har bidratt med faglige og prinsipielle perspektiver på betydningen av ideell velferd.
– "Denne dommen er en historisk og prinsipiell seier for ideelle aktører. På vegne av pasienter, brukere og pårørende er vi glade for Høyesteretts klare dom. Ideelle organisasjoner er viktige bidragsytere i velferdstjenestene i Norge", sier Anita Ellefsen, leder av Ideelt Nettverk.
Også for Signo blir dommen sett på som svært viktig.
– "For Signo gir dette økt forutsigbarhet og et tydeligere juridisk grunnlag for at vår særegne kompetanse og vårt ideelle formål kan vektlegges i samarbeid med det offentlige. Det styrker muligheten til å videreutvikle tjenester for døve, hørselshemmede og døvblinde på deres premisser", sier Christine Kjøs, administrerende direktør i Stiftelsen Signo.
Dommen understreker samtidig at hver anskaffelse må vurderes konkret, men sender et tydelig signal om at offentlige myndigheter har reelt handlingsrom til å prioritere ideelle aktører der dette fremmer kvalitet, langsiktighet og samfunnsnytte.